KRÁTKÝ A STRUČNÝ POHLED NA JINÉ TRAGÉDIE ZE ŠKOL...

 
Kapitoly:
Krvaví bratři
Odpočítávání do tragédie
20. duben 1999
Co následovalo...
1 otázka nezodpovězena
Andělé z Columbine
Odkazy
 
Tento web:
Další tragédie na školách
Odkazy
Věnování
Kontakt
 
Zpět
 
DALŠÍ TRAGICKÉ UDÁLOSTI NA ŠKOLÁCH

Občas slýchávám velmi hloupé názory o tom, že masakry na školách mohou probíhat snad jenom v USA, protože právě tam není něco v pořádku. Jak sami můžete vidět v následujícím textu, "něco v nepořádku" není jen v USA, ale i ve zbytku světa.

 

18. května 1927 došlo na základní škole Bath School v americkém Michiganu k sérii bombových atentátů. Většina obětí pocházela z druhých až osmých tříd. Dohromady zemřelo 45 lidí, zraněno bylo 58. Za tímto teroristickým útokem stál Adrew Kehoe. Jak můžete vidět na prvním obrázku vlevo nahoře, výbuch ve škole zbořil celé severní křídlo. Další bomba explodovala v atentátníkově autě, přičemž zabila 5 lidí včetně samotného masového vraha, který noc před masakrem ještě zavraždil svoji manželku.


12. června 1964 došlo k masakru v Cologne School v Německu. Dvaačtyřicetiletý vrah, Walter Seifert, si  s sebou vzal 8 studentů a dva učitele. Při útoku křičel: "I am Adolf Hitler the Second!" ("Jsem Adolf Hitler druhý!").


1. srpna 1966 Charles Whitman zastřelil v texaském Austinu 17 lidí. Zlikvidoval ho až policista. Noc před masakrem Whitman zavraždil svou matku a manželku, ve chvíli, kdy obě spaly. Z vysoké věže v centru Austinu pak dalšího dne ráno zahájil palbu na procházející lidí - zabil několik studentů, ale například také těhotnou ženu. Byl zneškodněn policejním sniperem. Při střelcově pitvě byl v jeho hlavě zjištěn zhoubný nádor velikosti malého míčku - ten s největší pravděpodobností způsoboval Whitmanovi velké bolesti hlavy a také toto podivné chování. Takto vypadalo jeho tělo krátce poté, co byl zneškodněn, zde je zase jeho náhrobek. (na fotkách nahoře vlevo můžete vidět, že Whitman se v šedesátých letech dostal stejně jako Eric Harris a Dylan Klebold na titulní stranu časopisu TIME, uprostřed je zase budova, ze které v osudný den pálil a na třetím obrázku jsou noviny informující o masakru)


17. ledna 1989 zavraždil Patrick Edward Purdy v základní škole Stockton v Californii pět dětí a dalších dvacet devět jich zranil. Při vraždění se zaměřil především na děti, které se do USA dostali se svými rodiči z Afriky. Zabito tak bylo pět kambodžských imigrantů.


6. prosince 1989 Marc Lepine, poté, co jim vyhrožoval a nadával, zavraždil v kanadském Montrealu 14 dívek. Před samotným vražděním, které svým stylem připomínalo popravu, všechny dívky nazval feministkami. Po činu namířil zbraň na svou hlavu a zmáčkl spoušť. Rok 1989 velmi nápadně připomínaly události z 13. září 2006, které se odehrály taktéž v Montrealu a více se o nich dozvíte o kousek níže. (vlevo můžete vidět pamětní desku, která je k vidění hned při vstupu do školy a obsahuje jména obětí)


13. března 1996 se odehrál dost možná nejstrašnější školní masakr vůbec. Thomas Hamilton toho dne zavraždil v skotském Dunblane 16 malých dětí a jejich učitelku. Když ráno vstoupil do této základní školy, zahájil palbu na chodbě. Prostřílel se až do tělocvičny, kde zrovna bylo patnáct malých dětí ve věku 5 až 6 let a jejich učitelka. Na místě všechny popravil. Než se ke škole dostavila policie, Hamiltonovi už chyběla půlka hlavy. (na fotce vlevo je vrah Thomas Hamilton)


1. prosince 1997 v pátek ráno se odehrála střelba na Heath High School v Kentucky. Čtrnáctiletý Michael Carneal zde toho dne zavraždil tři dívky a pět dalších zranil. Už týdny před střelbou se ale objevovala varovná znamení, když například Carneal ukradl pistoli svému vlastnímu otci a také zbraň v domě svého kamaráda. Navíc, týden před masakrem říkal ve škole svým spolužákem, že "v pátek se stane něco velkého".


24. března 1998 došlo k masakru na škole Jonesboro v Arkansasu. Zabity byly čtyři studentky a jeden učitel. Vrahy se stali třináctiletý Mitchell Johnson a jedenáctiletý Adrew Golden. Vrahy teď už dostane z vězení jen jejich vlastní smrt. Za měsíc a rok došlo k událostem na Columbine, které se těm v Jonesboro v mnoha ohledech podobají - vrazi byli také dva, oblečení byli do černého oblečení - jen s tím rozdílem, že Johnson a Golden nešli na sebevražednou misi. Jestli se Harris a Klebold ale nějakým způsobem inspirovali, to už teď nezjistíme.


20. dubna 1999 Osmnáctiletý Eric Harris a sedmnáctiletý Dylan Klebold na střední škole Columbine High zastřelili dvanáct svých spolužáků, jednoho učitele a nakonec sami sebe.


8. června 2001 Mamoru Takuma zabil v japonské Ósace osm studentů. Ozbrojen byl pouze kuchyňským nožem a všechny své oběti tedy pobodal. Takuma byl uznán vinným z mnohonásobné vraždy a odsouzen k hrdelnímu trestu. 14. září 2004 byl v Japonsku oběšen. Události v Osace jsou druhou největší masovou vraždou v celé japonské historii hned po známém teroristickém útoku v roce 1995, kdy japonská sekta Aum Shynrikyo zaútočila na tokijské metro nervovým plynem sarinem. Mimochodem vůdce sekty, invalidní a poloslepý, ale přesto u svých svěřenců slepě uctívaný Shoko Asahara, momentálně v Tokiu čeká na svoji zaslouženou popravu.


16. ledna 2002 - první velké střílení po masakru na Columbine. Tragédie se tentokrát odehrála na právnické škole Applachian School ve Virginii. Nigerijský student Peter Odighizuwa zavraždil dva profesory a jednu studentku. Nyní si střelec odpykává doživotní trest vězení.


26. dubna 2002 přišel Robert Steinhäuser s brokovnicí a pistolí na gymnázium Johanna Gutenberga, které leží v německém Erfurtu. S oběmi legálně vlastněnými zbraněmi zavraždil šestnáct lidí. Při střelbě používal pouze pistoli, brokovnici, kterou měl připevněnou na zádech, nepoužil ani jednou. Při masakru, během kterého byl oblečen celý do černého a na tváři měl masku, se zaměřoval pouze na učitele. Od 11:00, kdy svůj útok započal, chodil Steinhäuser po chodbě jen dveře od dveří, přičemž pokaždé jen několikrát vystřelil na učitele, aby mohl pokračovat do další třídy. I přesto se mu kromě třinácti vyučujících podařilo zavraždit další dva studenty. Už deset minut po začátku masakru začala přijíždět policie před školu. Steinhäuser poté několikrát vystřelil z okna zařízení a podařilo se mu jednou kulkou zasáhnout policistu, stojícího venku, přesně do hlavy, čímž mu na místě způsobil smrtelná zranění. Těsně před střelcovou smrtí pak došlo k zajímavé konfrontaci. V jedné z místností narazil na učitele Reinera Heiseho, který mu prý řekl "Wenn du mich jetzt erschießt, dann guck mir in die Augen!" ("Pokud na mě teď vystřelíš, dívej se mi do očí!"). Steinhäuser na to zareagoval sundáním své masky a slovy: "Für heute reicht's, Herr Heise." ("Pro dnešek by to už stačilo, pane Heise."). Bývalý žák poté před zraky svého učitele dobrovolně ukončil život. (vlevo na fotce je pamětní deska a vedle ní fotka vraha)


24. dubna 2003 na Red Lion Area Junior High School zavraždil James Sheets ředitele této školy a krátce poté i sebe.


21. března 2005 zabil šestnáctiletý Jeff Weise ve své škole v indiánské rezervaci Red Lake v Minnesotě deset lidí. Své rodiče připravil o život noc před masakrem. Události na Red Lake High School se staly první velkou tragédií na území USA po masakru na Columbine High School v dubnu 1999. Při svém řádění si však vrah nevybíral pouze studenty, ale pálil na všechny, kteří se mu dostali do cesty. Zavraždil tak osmadvacetiletého neozbrojeného hlídače u vchodu do školy, který se Weise pokusil zastavit při kontrole na detektoru kovu, na chodbě pak střelec dále připravil o život dvaašedesátiletou učitelku a nakonec vešel do jedné z tříd, kde postřílel pět patnáctiletých studentů. Ti, kteří střelbu ve třídě přežili, později toho dne společně tvrdili policii, že jedné z dívek se střelec zeptal, zda věří v Boha. Pak ji zabil. Alespoň v tomto ohledu se tragédie na Red Lake HS podobá t na Columbine... Americké stránky o masakru najdete na adrese jeffweise.com.


13. září 2006 ráno přišel na Dawson College v kanadském Montrealu muž, celý oděný do vojenského černého oblečení. V jídelně kolem sebe začal bezhlavě střílet. Zavraždil jednu dívku, desítky dalších zranil, mnohé vážně. Nakonec obrátil zbraň proti sobě. Psychopat se jmenoval Kimveer Gill a na internetu se rád fotil se svou výbavou. (vlevo nahoře vidíte vchod do Dawson College dva dny po masakru; na místo, kde střelba začala, přinášeli lidé celou dobu květiny a dárky)


27. září 2006 v městečku Bailey v Coloradu vzal únosce jako rukojmí šest studentek školy. Platte Canyon High School, kde se střelba odehrála, leží v coloradském okrsku hned vedle Jefferson County, kde došlo k událostem na Columbine. V Bailey tedy mimo jiné zasahovali policisté, kteří před sedmi lety zažili zásah na Columbine. V případě včerejší policejní akce však šlo o rychlé jednání, kdy policie do školy vtrhla, aby únosce zlikvidovala. Ten bohužel stihl smrtelně postřelit jednu dívku a nakonec zabít i sám sebe. (vlevo nahoře vidíte záběry televizí CNN a 9News, které celou událost sledovaly v živém vstupu)


29. září 2006, tedy jen o pouhé dva dny později, došlo na území USA k dalšímu incidentu ve škole. Ten se tentokrát neodehrál na střední škole, ale na té základní. Eric Hainstock, žák deváté třídy, přišel ten den do své školy Weston Secondary School ve Wisconsinu s brokovnicí v ruce. V 8:00 vystřelil na ředitele školy Johna Klanga. Ten při převozu do nemocnice zemřel. Střelce později zadržela policie.

I letošní říjen pokračuje ve stejně tragických událostech. 2. října 2006 se odehrála střelba v amišské škole ve městě Nickel Mines ve státě Pensylvánie. Amišové jsou náboženská komunita, která se nejvíce vyskytuje v amerických státech Pensylvánie, Ohio a Indiana. V USA jich žije okolo 200 000 a vytvářejí zde komunity, které jsou od okolního světa téměř dokonale odříznuté - nepoužívají auta ani elektřinu, jedí potraviny, které sami vypěstují a mají i své vlastní školy. Do jedné takové dnes přišel střelec, který připravil o život pět dívek. Tři další byli s kritickými zraněními hlavy odvezeny do místní nemocnice. Vrah, později identifikovaný jako dvaatřicetiletý Charles Roberts, prý s brokovnicí a pistolí vtrhl do jedné z tříd, rozkázal všem chlapcům a vyučující, aby místnost opustili a jako rukojmí si ve třídě nechal všechny dívky. Ty prý svázal před tabulí a stylem popravy začal jednu podruhé střílet do hlavy. Policie zareagovala okamžitě a do třídy vtrhla, střelec si však ve stejné chvíli vpálil kulku do spánku. Jeho motiv zůstává zatím neznámý, prý těsně před masakrem zavolal své ženě a řekl, že se musí pomstít za něco, co se stalo před dvaceti lety... Zajímavou skutečností pak bezesporu zůstává fakt, že policie byla na místě střelby za pouhých devět minut. To je rozhodně velký pokrok v bezpečnosti, když vezmeme v potaz, že na Columbine začala záchranná akce půl hodiny po sebevraždě obou vrahů.
Amišové jsou komunitou lidí velmi mírumilovnou a definitivně odmítají jakékoliv formy násilí. O to větší šok způsobil útok v Pensylvánii. Více o této nesmírně zajímavé skupině a jejím prostém způsobu života si můžete přečíst na stránce
cestovani.idnes.cz. (vlevo nahoře vidíte záběry CNN zachycující situaci krátce po střelbě a následném policejním zásahu, obrázky níže zase ukazují bezmocné a zdrcené Amiše před školou, kde zemřeli jejich děti a vraha Robertse se svou ženou na jejich společné fotce - mimochodem, ti dva spolu měli tři děti)

O střelbě z 2. října informovaly novinky.cz a idnes.cz. Na následujících řádcích uvádím plné znění jednotlivých článků:

novinky.cz: USA: Střelec nejdříve žákyně svázal, pak je zabil
(3.10. 2006 09:04)
Při střelbě na škole náboženské komunity amišů ve městě Nickel Mines v americké Pensylvánii zahynuly nejméně tři dívky a nejméně šest dalších bylo zraněno. Několik z nich je se střelnými ranami na hlavě v kritickém stavu. Mezi mrtvými je i pachatel - místní řidič kamiónu, který se po činu zastřelil.
NICKEL MINES - Tragédie se odehrála v obvodu Lancaster v jednotřídce amišů s 27 studenty v různém věku - od nejmenších až po dospelé. Pachatelem je podle policie místní řidič kamiónu Charles Carl Roberts IV. Podle policie šel Roberts hlavně po mladých dívkách. "Zdá se, že protože chtěl zasáhnout mladé dívky a protože amišská škola je blízko jeho bydliště, šel právě tam," uvedl Jeffrey Miller z pensylvánské policie. Roberts nebyl členem amišské komunity. Vrah údajně vstoupil do smíšené třídy, kterou navštěvovali chlapci i dívky, a dovolil patnácti chlapcům a některým dospělým (včetně těhotných studentek) odejít. Roberts pak seřadil dívky před tabulí, svázal je nohama k sobě, a začal je automatickou pistolí střílet do hlavy. Na následky zranění zemřely tři dívky, dalších šest je zraněno, nejméně jedna je ve velmi kritickém stavu. Podle Millera střelba připomínala popravu. Vrah, který ještě ze školy zavolal manželce a nechal po sobě dopis na rozloučenou, nakonec obrátil zbraň i proti sobě. Podle policejních informací se střelbou mstil za něco, co se mu přihodilo před dvaceti lety. Policie vytvořila kolem školy zónu, do níž zakázala vstup. Za ní stály podle záběrů televizních stanic desítky lidí v tradičních amišských krojích. Město Nickel Mines leží asi 100 kilometrů na sever od Baltimoru. Amišové jsou členové náboženské komunity anabaptistů neboli novokřtěnců, která se snaží žít v izolaci a bez výdobytků moderního života. Amišové nepoužívají automobily či telefony a neplatí si sociální ani zdravotní pojištění. Nejvíce jich žije právě v Lancaster County, další komunity jsou roztroušeny po Spojených státech a v Kanadě (například v Ontáriu). Amišové, kteří přišli počátkem 18. století ze Švýcarska a mluví takzvanou "pensylvánskou němčinou", věří v jednoduchý život v souladu s přírodou. Základ jejich mírumilovného společenství tvoří rodina. Velký důraz kladou i na vzdělávání, které většinou probíhá v jednotřídkách či dvoutřídkách. Pondělní tragédie v Lancaster County patří do série podobných incidentů, s nimiž se Spojené státy v posledních dnech potýkají. Američtí policisté již během pondělka zasahovali na střední škole v Las Vegas. Měli totiž informace, že jeden ze studentů v areálu měl u sebe zbraň. Policie ale oznámila, že ji mladík nepoužil. Ve středu se zase střílelo na střední škole v Bailey ve státě Colorado. Muž tam použil zbraň a vzal šest rukojmích. Čtyři z nich propustil, pak zasáhlo policejní komando. Při střetu muž smrtelně zranil jedno ze dvou zbývajících rukojmí a zabil sám sebe. V pátek jeden z žáků školy ve Wisconsinu vystřelil několik ran a zabil ředitele zařízení. (Novinky, ČTK, BBC, CNN)

novinky.cz: USA: Popravou studentek se Američan mstil za 20 let starou událost
3.10. 2006 15:29
Pensylvánská policie usilovně pátrá po motivu pondělního masakru na jednotřídce náboženské komunity amišů v Nickel Mines v pensylvánském okrsku Lancaster. Při střelbě tam dvaatřicetiletý Charles Carl Roberts zastřelil nejméně pět dívek, dalších šest studentek zranil a nakonec spáchal sebevraždu. Policie vyšetřuje souvislost tragédie s úmrtím Robertsovy malé dcery v roce 1997 a také vrahovo prohlášení, že se mstí za událost starou 20 let.
NICKEL MINES - Vyšetřovatelé nyní zkoumají vysvětlující dopisy na rozloučenou, které po sobě Roberts zanechal. Policie zatím ví, že Roberts, který byl ženatý a měl tři děti, se živil jako řidič nákladního vozu převážejícího mléko. Muž, který byl pro svou manželku vzorem "milujícího otce a manžela", ke komunitě amišů, kteří se zříkají všech výdobytků moderního života, nepatřil. Školu amišů, již tvoří jedna třída, si vybral kvůli tomu, že v ní nebyla téměř žádná bezpečnostní opatření. Amišové, kteří odmítají veškeré násilí, totiž doposavad žádná nepotřebovali. "Zdá se, že protože chtěl zasáhnout mladé dívky a protože amišská škola je blízko jeho bydliště, šel právě tam," uvedl Jeffrey Miller z pensylvánské policie. Roberts se na vraždu, jejíž obětí se měly stát mladé dívky, pečlivě připravil. Půjčil si dodávku, kterou naložil pistolemi, noži a provazy. Ráno se ještě rozloučil s manželkou, jíž podle policie řekl, že ji miluje, a poté vysadil své děti na autobusové zastávce v sousedním městě Bart. Děti pokojně odešly do školy, zatímco Roberts odjel vykonat svůj hrůzný čin. Vrah údajně vstoupil do smíšené třídy, kterou navštěvovalo 27 studentů - chlapců i dívek v různém věku, a pohrozil studentům se zbraní v ruce. Poté nechal všech patnáct chlapců a některé dospívající (včetně dvou těhotných studentek) odejít a zabarikádoval všechny vchody do školní budovy. Dívky pak seřadil před tabulí, svázal je nohama k sobě, a začal je automatickou pistolí střílet do hlavy. Policie, kterou přivolal jeden z chlapců, kterým Roberts dovolil odejít, našla na místě 11 dívek se střelnou ranou na hlavě. Čtyři z nich zemřely okamžitě, jedna zemřela na následky zranění v úterý ráno. Zbývající dívky jsou v kritickém stavu v nemocnici, uvedl policejní mluvčí Jeffrey Miller, podle něhož systematická střelba do řady dívek připomínala popravu. Vrah nakonec obrátil zbraň i proti sobě. Podle policejních informací se střelbou mstil za něco, co se mu přihodilo před dvaceti lety, tedy v době, kdy mu bylo 11 nebo 12 let. Jednou z událostí, která může souviset se pondělním masakrem, je i fakt, že Robertsovi v roce 1997 zemřela jeho malá dcerka.  Pondělní tragédie v Lancaster County patří do série podobných incidentů, s nimiž se Spojené státy v posledních dnech potýkají. Američtí policisté již během pondělka zasahovali na střední škole v Las Vegas. Měli totiž informace, že jeden ze studentů v areálu měl u sebe zbraň. Policie ale oznámila, že ji mladík nepoužil. Ve středu se zase střílelo na střední škole v Bailey ve státě Colorado. Muž tam použil zbraň a vzal šest rukojmích. Čtyři z nich propustil, pak zasáhlo policejní komando. Při střetu muž smrtelně zranil jedno ze dvou zbývajících rukojmí a zabil sám sebe. (Kristina Labohá, Novinky, BBC, CNN)

idnes.cz: Střelec řádil v americké škole, zabil pět dívek a sebe
2. října 2006 18:41
Střelba ve škole v americké Pennsylvanii si vyžádala už pět mrtvých školaček. Tři zemřely přímo na místě, dvě zraněním podlehly v nemocnici. Dvaatřicetiletý muž ještě ve škole obrátil zbraň proti sobě. V dopise pro rodinu hovoří o dvacet let staré události, za niž se chtěl pomstít.
"Je tam několik mrtvých. Přesné číslo zatím neznám," řekl v prvních chvílích po neštěstí policista Ralph Striebig. "Člověk, který střílel, je mezi mrtvými," dodal. Později policie uvedla, že střelec - dvaatřicetiletý řidič náklaďáku Charles Carl Roberts - zabil ve škole v okrese Lancaster, kde žije početná náboženská komunita Amišů, tři dívky a sebe. Podle policie vrah vtrhl do třídy se třemi pistolemi, jednou puškou, dvěma noži a zhruba šest sty náboji a vyhnal všechny chlapce. Dívky pak seřadil u tabule a svázal je. Způsob jejich smrti připomínal popravu, byly střeleny zezadu do hlavy. Tři dívky byly na místě mrtvé. Poté střelec obrátil zbraň proti sobě. Další dvě školačky ve věku "mezi šesti a třinácti lety" zemřely o několik hodin později v nemocnici. Motivy činu jsou dosud nejasné. Podle vyšetřovatelů krátce před svým běsněním zavolal z mobilu manželce a řekl jí, že musí pomstít dvacet let starou střelbu. Původně místní koroner tvrdil, že Roberts zabil nejméně šest lidí, později se opravil na čtyři. Dalších sedm studentek je v okolních nemocnicích. Tři z pacientek jsou ve velmi vážném stavu, mezi nimi i jedenáctiletá dívka. Ve chvíli, kdy se tragédie odehrála, bylo v jednotřídné škole 27 dětí ve věku od šesti do patnácti let. Policie budovu školy Wolf Rock School in Paradise ve městě Nickel Mines obklíčila bezprostředně po nahlášení přepadení kolem 11. hodiny dopoledne místního času. Útok byl vedený proti jednotřídce náboženského hnutí Amišů. Ti jsou známí svým netradičním, čistě archaickým stylem života. Mimo jiné naprosto odmítají násilí. Za policejními páskami u školní budovy se shromáždily asi tři desítky příbuzných studentů v tradičních amišských oblecích. Policie se psy dnes obsadila i dvě střední školy v Las Vegas ve státě Nevada. Hledala blíže nespecifikovaného ozbrojeného mladíka. Toho sice policisté nenašli, zato se jim podařilo u nedalekého kostela zajistit jednu pistoli. Střelba se na amerických školách ozvala už minulou středu. Muž středního věku vzal šest dívek jako rukojmí. Čtyři sice později propustil, jednu ze dvou zbývajících ale smrtelně zranil při zásahu ozbrojených složek. Poté zabil i sebe. (pei, iDNES.cz, Reuters)

idnes.cz: To nebyl Charles, kterého jsem znala, říká žena střelce
3. října 2006 12:12
Obyčejný člověk, milující otec. Tak popisují Charlese Robertse jeho nejbližší. Po zuby ozbrojený dvaatřicetiletý řidič náklaďáku navzdory tomu vtrhl do školy v americké Pennsylvanii a začal vraždit. Poté obrátil zbraň proti sobě.
Drama se odehrálo v pondělí, když běsnící střelec vpadl do jednotřídky spravované náboženskou komunitou Amišů. V učebně, která leží jen necelou míli od Robertsova bydliště, bylo tou dobou asi 15 chlapců a 12 dívek. Chlapce a těhotnou ženu útočník poslal ven, dívky svázal, postavil k tabuli a zahájil palbu z automatické pistole. "To nebyl Charles, kterého jsem znala," brání podle The Independent útočníka manželka Marie. Zanedlouho by oslavili desáté výročí svatby. "Byl to přesně takový manžel, jakého byste si přáli - milující, pozorný, podporující," vykresluje šíleného střelce. Roberts byl prý rovněž "ukázkový otec". "Na dvorku za domem hrával s dětmi fotbal. Naši sedmiletou dcerku vzal kdykoliv na nákupy," dodává Marie. Oblíbený byl i mezi sousedy. Roberts se na hrůzný čin zřejmě chystal několik měsíců. Veškerou munici postupně nakupoval v okolních obchodech. Střelcovy motivy přesto stále nejsou jasné. Vyšetřovatelé tvrdí, že se na dívkách mstil za dětskou křivdu. "Zavolal manželce a řekl jí, že se musí pomstít za něco, co se stalo před dvaceti lety," popsal komisař Jeffrey Miller. Podrobnosti ale tají. Policie ale prověřuje i jinou stopu. Masakr v Nickel Mines prý může souviset se smrtí Robertsovy první dcery. Tu manželé ztratili krátce po narození v roce 1997. Nikdo z příbuzných či sousedů si ale nevšiml, že by se s budoucím vrahem v posledních týdnech dělo něco zvláštního. "Choval se úplně normálně," říká jeho 83letá sousedka Dorothy Rineerová. Podle policejních výslechů ale Robertsovo chování jinak popisují kolegové z práce. Prý jednal divně - jindy veselý "parťák" úplně přestal komunikovat a vtipkovat. Amiše, kteří si zakládají na pacifismu a nenásilí, Robertsovo řádění zdrtilo. "Zatím jsem proti němu nemohl říct ani jedno špatné slovo, ale tohle je strašné," citoval list The New York Times Joshe Zooka, který bydlí jen tři domy od Robertsových. Mezi oběťmi masakru byla i Zookova příbuzná. "Teď bych si jen přál přijet k té škole s buldozerem a srovnat ji se zemí," řekl. Bez záště se snaží situaci vidět i další z Amišů - šestapadesátiletý výrobce luceren Jake King. "Když někdo ztratí nervy a bude chtít udělat něco hloupého, nijak mu v tom nezabráníte," tvrdí. Obdobný názor má Dwylin Bieler, jehož dcera si hrávala s jednou z obětí. "Myslíte si, že se něco podobného nikdy nemůže stát, obzvláště na podobném místě. Modlíte se, aby se to nestalo, ale nemůžete vědět, že se to nestane. Nikdy. A je těžké to přijmout." (miz, iDNES.cz)
 

Doplněno 6. října: Dnešní MF DNES uvedla další informace ohledně masakru z 2. října v Nickel Mines v Pensylvánii. Krom pěti pěkných obrázků přímo ze smutečního pohřebního procesí, doplnila i některé zajímavosti, se kterými se s Vámi ve formě krátkých citátů podělím, protože je zajímavé například to, že "policie uzavřela všechny ulice i vzdušný prostor nad osadou v okruhu čtyř kilometrů, aby tak uchránila Amiše před médii." -- "Průvody prošly kolem domu vraha Charlese Robertse, jenž byl jako řidič mlékařské dodávky mezi amišskými farmáři dobře znám." -- "Na pohřeb jedné z dívek byla pozvána i vdova Robertsová, i když není známo, zda této nabídky využila."

Doplněno 13. října: Z amišské komunity v oblasti Nickel Mines, která byla masakrem nejvíce zasažena, přišla 13. října informace, že škola, v níž se hrůzná tragédie odehrála, byla stržena, aby nepřipomínala bolestivé události. Krom této zprávy CNN dál informovala, že Amišové jen několik hodin po střelbě kontaktovali rodinu Robertsových, aby tlumočili své jasné odhodlání odpustit. Potvrdil to mimo jiné i mluvčí rodiny Dwight Lefever.

 

Tragické střelbě v Nickel Mines se stále velmi aktivně věnují americká média, např. foxnews.com a dále pak bbc.co.uk a cnn.com. Jak si můžete aktuálně přečíst, obětí už není pět, ale 6. Šestá dívenka zemřela v nemocnici 4. října.


 

16. dubna 2007 se odehrála dosud nejtragičtější střelba, která kdy na území nějaké americké školy proběhla. Osamělý střelec totiž na polytechnickém institutu a státní univerzitě ve Virginii toho dne chladnokrevně během dvou hodin zastřelil 32 lidí. Poté otočil zbraň proti sobě. Stalo se tak pouhé čtyři dny před osmým výročím tragických událostí na Columbine. Vrahem se stal jihokorejský student této školy Čo Sung-hui, který nejprve brzy ráno kolem 7:30 na kolejích (kde sám bydlel) zastřelil dívku a chlapce, aby se po dvou hodinách relativního klidu přesunul rozpoutat druhou část masakru na jiné místo školy o několik stovek metrů dále (plánek na idnes.cz). Šokující jsou i další fakta o této střelbě - Pomalu to už přestává být překvapivé, ale opět zklamaly bezpečnostní opatření. Studenti se o střelbě ve škole dozvěděli až dvě hodiny po jejím začátku, tedy ve chvíli, kdy střelec začal pálit ze svých zbraní v druhé z budov celého areálu školy. Sung-hui navíc stihl mezi první a druhou střelbou odeslat balíček se svojí videonahrávkou televizi NBC (viz níže)! Tím, že se po první střelbě přesunul do zcela jiného areálu školy, zmátl vedení univerzity i policisty. Škola i policie se totiž domnívala, že střelba na kolejích byla jen ojedinělým incidentem a střelec je buď mrtev, nebo utekl pryč. Omyl, za pár minut bylo zastřeleno dalších 30 lidí.

Velmi silný je příběh jednoho ze zavražděných - Livia Libresca. Oběťmi masakru se totiž nestaly jen studenti školy, ale také jejich zaměstnanci. Liviu Librescu byl 76letý Žid původem z Rumunska, který během druhé světové války přežil holocaust přímo v jednom z koncentračních táborů v jeho rodné zemi. Později emigroval do Izraele, odkud se nakonec přistěhoval do Spojených států amerických. Co se týče tragického dne 16. dubna, tak jeho osud trochu připomíná zabitého trenéra Davea Sandersa z Columbine High School. Librescu totiž při zaslechnutí střelby zareagoval rychle a svým studentům poradil, aby se pokusili okamžitě dostat ze školy třeba i okny třídy. Svým vlastním tělem pak zatarasil dveře do této učebny. Když se vrahovi nakonec přeci jen podařilo do třídy dostat, starého učitele zastřelil.

O tragédii více psalo idnes.cz i aktualne.cz (odkazy naleznete o kousek níže) a aktuální informace jsou nadále doplňovány na wikipedia.org. Pokud vládnete dobrou angličtinou, velmi Vám doporučuji přečíst si speciál o této události, který najdete na stránkách CNN na adrese cnn.com.

 
PŘEHLED ČESKÝCH ČLÁNKŮ:  
Po střelbě na univerzitě v USA zůstalo 33 mrtvých - idnes.cz
Umírám jako Ježíš, vzkázal virginský zabiják na videu - idnes.cz
Předstírala mrtvou, jen proto přežila - idnes.cz
Masový vrah z Virginie se v minulosti léčil na psychiatrii - idnes.cz
Vrahova divadelní hra - idnes.cz
Vrah z Virginie poslal do televize své video - aktualne.cz
Donutili jste mě to udělat, napsal virginský vrah - aktualne.cz
Vrah? Něco jako skaut. Vrátil se, aby nás dorazil - aktualne.cz
Školní masakry trápí především USA, zažila je i Evropa - aktualne.cz
 
Další informace či případné incidenty budou průběžně doplňovány...