ODKAZY NA ZAJÍMAVÉ STRÁNKY ZABÝVAJÍCÍ SE TRAGÉDIÍ NA COLUMBINE

 
Kapitoly:
Krvaví bratři
Odpočítávání do tragédie
20. duben 1999
Co následovalo...
1 otázka nezodpovězena
Andělé z Columbine
Odkazy
 
Tento web:
Další tragédie na školách
Odkazy
Věnování
Kontakt
 
Zpět
 
TOPlist
od 13. září 2006
 
ODKAZY NA ZAJÍMAVÉ STRÁNKY ZABÝVAJÍCÍ SE COLUMBINE

Žádné další internetové stránky o této tragédii již v češtině bohužel nenaleznete, nicméně stále je tu celá řada výborných amerických stránek, které stojí za prohlédnutí a případné pročtení.

 

Dříve, než se dočtete o některých internetových stránkách, které často byly zdrojem pro mou práci, dovolte mi informovat Vás formou aktuality o jedné zajímavé události, která se odehrála před několika dny a která do této sekce vlastně vůbec nepatří. Nicméně je tu proto, aby si jí všimlo co nejvíce lidí.

 

1. března 2007 se opět americké zpravodajské televize zaměřily na střední školu Columbine v Coloradu, která byla před necelými osmi lety dějištěm bolestivé tragédie, ve které přišlo o život patnáct lidí. Důvodem březnové "popularity" byla opět hrozba, kterou na studenty a zaměstnance školy kdosi směřoval. Někdo totiž ve čtvrtek 1. března přesně v 9:30 ráno zavolal do školy a oznámil, že přímo ve škole je umístěna bomba a celému komplexu hrozí bombový atentát. Zaměstnanci okamžitě zalarmovali vedení školy, které následně nechalo všechny studenty, kterých je podobně jako před sedmi lety na celé škole 1 850, evakuovat do parku, který se rozprostírá jen několik desítek metrů od školy. Studenti byli následně posláni domů. Na místo dorazila speciální policejní jednotka, kterou doprovázel pyrotechnik. Policisté se psy však žádný důkaz, že se v budově školy nachází bomba, nenašli. Všechno se tak stalo jen necelé dva měsíce před osmým výročím tragédie. Kdo za falešnou bombovou hrozbou stojí, se zatím nepodařilo zjistit. (Vlevo vidíte, jak Columbine vypadá v březnových dnech)

 
Internetové servery, které o události z 1. března informovaly:
http://www.forbes.com
http://news.bbc.co.uk
http://today.reuters.com
http://news.sky.com
http://www.foxnews.com
http://www.news.com.au
 
A teď už slíbené odkazy.
 

Obecně o Columbine:
- Oficiální stránky školy

- Detaily o škole na stránkách Jefferson County
- Satelitní pohled na Columbine
- Detaily o památníku Columbine School Memorial
- Stránky knihovny Hope Columbine
- Stránky Davea Cullena, který se tragédií zabýval

Tragédie na Columbine:
Stránek zabývajících se tragickou střelbou na Columbine a tomu, co jí předcházelo, je určitě více, ale já Vám doporučím jen
http://www.acolumbinesite.com, na které naleznete velmi bohaté informace nejen o obou střelcích, ale i o obětech a ochuzeni nezůstanete také o detailní popis průběhu celého 20. dubna 1999, který je doplněn bohatou obrazovou přílohou a dalšími odkazy na další zajímavé stránky.
- 11 000 stránek policejní zprávy o masakru na střední škole Columbine
- Stránky Rocky Mountain News, věnované tragédii

Rachel Scottová (oběť masakru):
Oficiální stránky Rachel Scottové (autorkou je její maminka Beth)
Stránky programu Rachel's Challenge, který má inspirovat mladé lidi
Další stránky Rachel Scottové

Další oběti masakru:
Stránky věnované Danieu Mauserovi (zabit v knihovně)
Stránky věnované Cassie Bernallové
Stránky, které píše Nicole Nowlenová (dívka, kterou v knihovně postřelil Harris)

 

Odkazy na zajímavé videoklipy:
Následující odkazy vedou na stránku youtube.com, na kterých si můžete snadno přehrát - nikoliv stáhnout - různé videoklipy:

- Předem bych chtěl ještě doporučit tento dokument televize Discovery Channel, jehož autoři se událostem z 20. dubna detailně věnovali. Dokument Zero Hour má téměř filmové zpracování a krom dvou malých nepřesností je to podle mě výborný dokumentární film s přesvědčivými herci a rozhovory se skutečnými aktéry tragédie. Film si můžete dokonce prohlédnout na youtube.com, kde je však rozdělen na osm částí - první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá, sedmá a osmá.

- Policejní záběry přímo z místa činu, na kterých jsou mimo jiné vidět ohořelé zdi jídelny a podlaha knihovny potřísněná krví studentů: ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.

- Eric s přáteli ve škole: ZDE první část, ZDE druhá část.

- Dylanův a Ericův amatérský film o nájemných zabijácích Hitmen for Hire natočený přímo ve škole najdete ZDE.

- Událostmi v Columbine se inspirovala celá řada filmových tvůrců. Stejně tak i autoři filmu Zero Day, který vypráví příběh dvou mladíků (velmi podobných Ericovy a Dylanovy), co se chystají zaútočit na školu. Záběry z masakru, které se snaží tvářit velmi věrně a autenticky, najdete ZDE.

- Vznikla a vzniká i celá řada vzpomínkových videí, z nichž některé jsou věnovány i střelcům, jako například "Zvuk polnice" ZDE, uslzelé video věnované naopak všem obětím se závěrečnou poctou pro Rachel Scottovou můžete zhlédnout ZDE (pro zvláště depresivní povahy budiž lákadlem i několik záběrů z pohřbů jednotlivých obětí). V dalším videu pak můžete slyšet část telefonního rozhovoru učitelky Patti z Columbine a operátorky na čísle 911. Video je ZDE. Delší část hovoru je zase ZDE (zde jsou v jedné chvíli například slyšet i výstřely nebo Ericovo hlasité varování v knihovně). Další video o masakru je pak ZDE. A nakonec ZDE je video s písničkou This is your Time, kterou pro Cassie Bernallovou, jednu ze zavražděných v knihovně, složil americký interpret Michael Smith.

 

Nevím, jak je tomu nyní, ale asi před půl rokem bylo možné videa z youtube.com snadno stáhnout na harddisk. Postup by měl být následující: Ke stažení vám bude stačit prográmek YouTube Movie Downloader, který stáhnete například ze stahuj.cz. Způsobů, jak pak to či ono video dostat do PC, je několik. Můžete například na adrese youtube.com najít nějaké video a zatímco se dlouze načítá, zkopírujete odkaz, který je vpravo vedle označení "URL" (tady). Tento odkaz pak zkopírujete na tento řádek v programu YouTube Movie Downloader ("Download Video..." sem) a kliknete na "Get Video". Za krátký okamžik se objeví okénko, které se vás zeptá, kam si přejete video uložit. Videoklipy pak jednoduše přehrajete v Media Player Classic, který zcela jistě máte na PC. Pokud byste měli s přehráním problém, tak zkuste program FLV Player (stahuj.cz), který tato videa z youtube přehraje stoprocentně. V případě jakýchkoliv potíží se na mě bez obav obraťte.